Andy Pesendorfer
Dominik Krajnčan
Primož Fleischman |
|
BIG BAND RTV SLOVENIJE |
Big Bend RTV Slovenija postoji u kontinuitetu od 1945. godine i ponosi se zbog činjenice da je jedan od najstarijih orkesara ovog tipa u svetu.
Njegovi počeci i prvi uspesi se u velikoj meri mogu pripisati Bojanu Adamiču (1912 - 1995), dirigentu i kompozitoru koji je već vodio svoj orkestar tokom II Svetskog rata. Odmah posle rata, u maju 1945, on počinje da ponovo okuplja band, koji je ubrzo imao i prvi javni nastup na ponovnom otvaranju pećine Postojna u junu 1945. U vreme socijalizma koji je bio izrazito naklonjen režimski orijentisanim repertoarima u odnosu na „imperijalističku američku muziku”, Adamič je suptilno obogaćivao muziku elementima jazza. Kad god bi protivnici ove nove muzike podigli glas o svojoj zabrinutosti i zahtevali cenzuru, Adamič bi posegnuo za svojim političkim vezama i odbio napad. Već na jesen 1945. Orkestar je zvanično prihvaćen pod krilo Radio Ljubljane. Adamič, opravdano nazivan „maestro” zbog svog plodnog i veštog muziciranja, ostaje na mestu dirigenta Plesnog orkestra Radio Ljubljane (PORL) sve do početka 1960-tih. Najistaknutiji solisti tog perioda bili su Ati Soss, Dušan Veble, Mojmir Sepe, Zoran Komac, Albert Podgornik, Franci Puhar, and the producers Dušan Hren i Jože Kampič.
Godine 1961. palicu preuzima mladi Jože Privšek (1937-1998), izrazito talentovani pijanista i vibrafonista. Vremenom se pokazuje da njegovi najveći talenti leže u komponovanju, aranžiranju i vođenju orkestra. Pod Privšekom, Plesni orkestar Radio Ljubljane se razvija u vrhunski bend koji ne samo da dominira scenom bivše Jugoslavije, nego dobija visoka priznanja i u inostranstvu. Godine 1978, bend dobija nemačku nagradu “Deutsche Phono Akademie” za najbolju ploču, u konkurenciji – koju je pobedio – rivala kao što je Orkestar James Lasta i Maxa Gregera. Privšek je bio čovek izuzetnog muzičkog talenta; imao je apsolutni sluh, skoro fotografsko pamćenje, izrazito vredan i precizan, a iznad svega, čovek sa jasnom muzičkom vizijom. Dobro je poznavao svoje muzičare i pisao svoje aranžmane – tokom godina oko 4000 – prema njihovim osobenostima i izuzetnim veštinama. Na taj način stvorio je uslove za razvoj vodećih solista, koji su predstavljali stubove slovenačkog jazza nekoliko decenija: Petar Ugrin, Andrej Arnol, Tone Janša, Silvester Stingl, Ratko Divjak, Ladislav Rebrek, Milan Ferlež. Pavel Grašič je odano ispunjavao viskoprofilnu i odgovornu poziciju prve trube sve do penzije. Producentu Jožu Kampiču priključio se Janez Gregorc, i nova generacija solista kao što su Lojze Krajnčan, Emil Spruk i Milko Lazar pojavljuje se na horizontu. Plesni orkestar je preimenovan u Big bend Radio Televizije Ljubljana, koji je posle proglašenja slovenačke nezavisnosti 1991. postao Big bend Radio Televizije Slovenija. Posle Privšekovog odlaska u penziju 1992. Orkesar preuzima Lojze Krajnčan, zajedno sa Petrom Ugrinom, Milkom Lazarom, Emilom Sprukom, Tomažem Grintalom i drugima. Često ugošćavamo inostrane muzičare, uključujući neke od najvećih jazz dirigenata (Peter Herbolzheimer, Mercer Ellington, Maria Schneider, Jerry Van Rooyen, Carla Bley, Herb Pomeroy, Mathias Rüegg, Miljenko Prohaska, David Murray, George Lewis, Bill Holman, Michael Abene, Bob Mintzer, Lars Moller) i solista (Clark Terry, Stjepko Gut, Johnny Griffin, Ack Van Rooyen, Toots Thielemens, N.H.O. Pedersen, Diane Schuur, Jiggs Whigham, Jon Hendricks, Albert Mangelsdorf, Nancy Marano, Bobby Shew, Mario Gonzi, Duško Gojković, Bosko Petrović, John Riley, Dennis Mackrel, Bojan Z, Eric Vloeimans, Peter Erskine, Ronnie Cuber, Mads Vinding...) današnjice. Većina ih je impresionirana muzičarima, profesionalizmom orkestra i izuzetnim nivoom orkestarske jazz produkcije u Sloveniji.
Danas je bend podmlađen – prosek godina njegovih članova je tek malo iznad 30. Većina je studije završila na raznim jazz akademijama u inostranstvu i svi su virtuozni majstori na svojim instrumentima. Od 2002. godine umetnički direktor i menadžer Orkestra je Hugo Sekoranja. Solisti koji i dalje osvajaju jazz publiku u Sloveniji i u inostranstvu su Primož Grašič, Tadej Tomšič, Dominik Krajnčan, David Jarh, Blaž Jurjevčič, Primož Fleischman, Matjaž Mikuletič, Aleš Avbelj, Ratko Divjak, Aleš Suša, Blaž Trček i drugi. Od 1997. mesto prve trube zauzima jedan od najboljih duvača Evrope Andy Pesendorfer. Dečo Žgur i Grega Forjanič su verni producenti zvuka ovog orkestra.
Među kvalitetima Big benda su njegova raznolikost i sposobnost da ispuni potrebe različitih radio i televizijskih programa. Ističe se u tako raznolikim žanrovima kao što su filmska, plesna, zabavna i klasična muzika. Jazz je, međutim, muzika koju sviraju sa najvećom posvećenošću i zadovoljstvom. „Naša je čast i opredeljenje da nastavimo tradiciju koja traje šest decenija. Duboko poštovanje prema istoriji, ruku pod ruku sa ogromnim umetničkim potencijalom, predstavlja kako naše nasleđe tako i osnov na kojem gradimo budućnost orkestralnog jazza u Sloveniji. Na radost svih koji vole da slušaju našu muziku,” kažu oni. |
|
|
|