|
JELENA JOVOVIĆ REVIŠIN |
Jelena je rođena u Beogradu, 1971. godine. Po završetku srednje škole upisuje medijsku produkciju na prestižnom Fakultetu dramskih umetnosti Univerziteta u Beogradu. Kao uočeni talenat dobija stipendiju američke vlade da pohađa razne kurseve medijske produkcije u Južnoj Karolini, Vašingtonu i Njujorku.
Godine 1991, Jelena se seli u Austriju gde sa velikim uspehom polaže prijemni za austrijski Univerzitet umetnosti u Gracu, na Višoj školi za muziku, jazz odsek. Godine 2002, uči jazz pevanje kod nekih od najvećih jazz izvođača našeg doba: Mark Murphy, Sheila Jordan, Andy Bey i Jay Clayton.
Završava diplomski program summa cum laude 1996. Jelena je proglašena za stranog studenta godine i dobija stipendiju austrijske vlade da nastavi master studije na istom univerzitetu.
Godine 1997, Jelena odlazi u Kejptaun gde drži majstorske časove studentima jazz pevanja. Uskoro dobija poziv od Muzičkog koledža Univerziteta u Kejptaunu da uspostavi program studija jazz vokala na jazz odseku.
Godine 1998, Jelena se seli u Kejptaun gde dobija posao docenta jazz pevanja na Muzičkom koledžu Univerziteta u Kejptaunu.
Sa svojim kolegama i studentima, organizuje brojne koncerte vokalnog izvođenja, prikazujući mlade i velike vokalne talente Rebuplike Južne Afrike; kreativni je menadžer programa 'Mingus je među nama' u pozorištu Bakster, i sarađuje kao vokalni instruktor u mjuziklu 'King Kong' koji je izveden 2000. godine na Robin Ajlendu.
Dva puta predaje na radionici „Joy of Jazz” u Grahamstaunu. Jelena nastupa sa svojim šestočlanim bendom pod nazivom Sinergija, koji je naišao na odličan prijem lokalnih ljubitelja jazza i kolumnista.
Godine 1998, Jelena dobija stalni posao kao predavač Muzičke škole Tehnikona u Pretoriji, gde predaje: jazz pevanje, istoriju jazza, sluh, vokalni ansambl sa improvizacijom, scenski nastup, muziku, repertoarski ansambl i hor.
Učestvuje na susretu SAJE u Durbanu, kao predstavnik Tehnikona iz Pretorije sa još 10 studenata iste institucije.
Od 2000 do 2002, Jelena sarađuje sa Muzičkim koledžom u Durbanu i raznim drugim obrazovnim institucijama u Gautengu – kao mentor.
Drži predavanja na međunarodnom panelu za razvoj vokalnog izvođenja u Pretoriji, i na brojnim vokalnim jazz klinikama u Johanesburgu.
2002. godine se vraća u Beograd gde dobija mesto predavača u Muzičkoj školi „Stanković”.
Jelena je takođe predavač i na Akademiji umetnosti u Beogradu, gde radi kao instruktor vokalne tehnike za studente drame (glumce).
Član je UMUS-a (Udruženje muzičkih umetnika Srbije).
U potrazi za sopstvenim muzičkim izrazom, Jelena svoju ranu voklanu potragu počinje u pop i rock žanrovima. Za svoj trud na tom području izglasana je za najbolji vokalni talenat (kao član ansambla pod nazivom Sistem) na muzičkom festivalu MESAM 1991. godine.
Vremenom se njena muzička interesovanja profilišu i posle američke stipendije, odlučuje da svoju žeđ za znanjem utoli svrsishodnim pristupom: Jelena počinje da studira jazz muziku.
Uči od najboljih: Mark Murphy, Sheila Jordan, Andy Bey, Jay Clayton.
Muzički koledž u Gracu joj pruža podršku u vidu kvalitenih radionica kod umetnika kao što su Dave Liebman, Barry Harris, Chuck Israels, Marsalis brothers, Art Farmer, Clark Terry … da navedemo samo neke.
Pred kraj prve godine studija, osniva sextet Sinergija, sa kojim učestvuje na raznim jazz i muzičkim festivalima širom Evrope, sve do svoje odluke da se preseli u Republiku Južnu Afriku.
Sarađuje sa mnogim renomiranim jazz muzičarima iz Evrope i SAD-a: Allan Praskin, Chuck Israels, Fritz Pauer, Stepko Gut, Klaus Raible, Peter Mihelich, Johaness Enders, Duško Gojković, Big Band Sud, Vienna Art Orchestra, itd.
S vremena na vreme nastupa u svom rodnom gradu sa istaknutim srpskim umetnicima: Big bend RTS-a, Quintet Lazara Tošića, Quartet Vladimira Krnetića, VH bend i mnogi drugi jazz muzičari sa muzičke scene Beograda.
Muzičko iskustvo stečeno u Južnoj Africi obogatilo je njene umetničke napore, gde je pevala sa mnogim velikim južnoafričkim muzičarima: Khaya Mahlangu, Vusi Khumalo, Johnny Fourie, UCT Big Bend, Andrew Lillie, Jack van Poll, Marcus Wyatt, Selaelo Selota, Vic Ntoni, Sidni Mnisi, Efrain Torro, Carlo Mombelli, Andile Yenana, John Davis, Big bend Univerziteta u Kejptaunu pod vođstvom cenjenog aranžera, muzičara i dirigenta Mike Campbella … da pomenemo samo neke. |
|
|
|
|
|