PRATEĆI PROGRAM - Studio "M" - sreda, 14. novembar 2012 - 20:00.
MICKYLEE BAND
MIROSLAV MIROSAVLJEV – gitara
VLADIMIR SAMARDŽIĆ – bas gitara
ALEKSANDAR BAHUN – klavir
MARTIN KERN – tenor saksofon
AARON THIER – bubnjevi
MICKYLEE BAND
Pod umetničkim pseudonimom Mickylee krije se Miroslav Mirosavljev, mladi gitarista, rodom iz Vršca, koji je brušenje svog talenta i usavršavanje zanata započeo u Srbiji, a nastavio u Gracu, Austriji, na Univerzitetu za muzičke i dramske umetnosti, da bi, okončavši školovanje i kreativno sazrevši, ostao da živi i radi u Austriji, kao gitarista, aranžer i kompozitor. Izvođačko iskustvo je sticao godinama, radeći sa raznim džez, rok i fusion grupama iz Austrije i drugih zemalja (Srbija, SAD, Nemačka, Italija, Tunis, Holandija, Turska, Emirati...), a paralelno sa time komponuje i muziku za pozorište i film. Međutim, ono što će najpotpunije opisati umetnički profil Mickylee-ja jeste njegov CD prvenac, album "deComposing Cats", izdanje koje se pojavilo 2011. godine i izvrsno predstavlja sumu njegovog autorskog i izvođačkog potencijala, kao i širinu muzičkih interesovanja. Uz iskusnu ekipu Mickylee Banda: Martin Kern (martinkernmusic.com), Aaron Thier (www.aaronthier.com), Vladimir Samardžić (vladimirsamardzic.com), Aleksandar Bahun, Mickylee se ističe kao tehnički izuzetno sposoban i maštovit gitarista koji minuciozno prati savremeni razvoj sviranja tog instrumenta, želi da bude u kontaktu sa postojećim trendovima, ali i da ih prevaziđe, načini makar mali iskorak tragajući za novim zvukom, ne zaboravljajući pritom na tradiciju bluza, džeza, roka, fanka - žanrova u čijem je razvoju njegovo sredstvo komunikacije sa svetom odigralo ključnu ulogu - kao ni sopstvene korene, muzičku tradiciju iz koje potiče. Muzičar kojeg dobijamo je u sviračkom smislu virtuozan, inovativan, zvučno bogat, na trenutke provokativan, a uvek svež i zanimljiv. Sa kompozitorske strane, album "deComposing Cats" na Mickylee-ja takođe baca šareno svetlo, koje on uspešno fokusira ka slušaocu, tako da 11 numera na disku čine raznovrsnu celinu, sastavljenu od različitih uticaja i kreativnih stremljenja. Rečju bi se prikazani opus grubo mogao podvesti pod ono što poznajemo kao fusion, ako termin shvatimo kao želju za nadahnutom igrom, otkrivanjem nečeg novog i inteligentnom upotrebom onog već postojećeg, kreativnom slobodom i smelošću, a ne kao još jednu fioku u koju ćemo gurnuti sve ono čemu je teško odrediti ime. Album "deComposing Cats" je istovremeno džez i bluz i rok i fank i etno - i još nešto, i upravo zbog tog "nečega", on izmiče oštroj kategorizaciji, što bi trebalo da je jedna od pozitivnijih odlika savremene umetnosti.
MIROSLAV MIROSAVLJEV
Miroslav Mirosavljev (Mickylee) je gitarista, kompozitor i aranžer, rođen 1978. godine, u Vršcu. Osnovnu i srednju školu je završio u Pančevu, a svoje muzičko školovanje je započeo u muzičkoj školi Stanković, na odeljenju za džez gitaru, da bi stručno usavršavanje nastavio u Gracu, na Univerzitetu za muzičke i dramske umetnosti, stekavši prvo diplomu iz svog instrumenta (2002.), a zatim i zvanje magistra džez kompozicije i aranžmana (2005.).
Po završetku školovanja, svirao je sa mnogim džez i rok grupama u Austriji i drugim zemljama (Srbija, SAD, Nemačka, Italija, Tunis, Holandija, Turska, Emirati...), sarađivao sa raznim umetnicima na njihovim projektima, a u funkciji kompozitora i aranžera angažovan je za nekoliko filmova i pozorišnih predstava (Die Toten Körper der Lebenden, Copy, Das Andere, Liebesgesänge I&II).
2001. godine osvaja prvu nagradu na međunarodnom takmičenju kompozicija za big bendove u italijanskoj Bargi. 2011. godine izdaje album, 'deComposing Cats', zanimljivu mešavinu muzičkih žanrova, na kojoj se uspešno promoviše i kao gitarista i kao kompozitor. Trenutno živi i radi u Beču.
VLADIMIR SAMARDŽIĆ
Vladimir Samardžić, bas gitara, kompozitor, aranžer, jedan je od najaktivnijih muzičara na novosadskoj jazz sceni. Kontinuirano, već duži niz godina bavi se i pedagoškim radom, a prisutan je i na muzičkoj sceni Srbije već po povratku sa Berkle College of Music, u Bostonu, gde je diplomirao sa najvišim počastima. Dobitnik je dve nagrade Berklee akademije, Nagrade za postignute rezultate katedre za bas gitaru i BMG Jazz nagrade. Predavač je i koordinator međunarodne jazz radionice Panonski most u Novom Sadu. Vođa autorskog jazz kvinteta Pannonia Project sa kojim 2010. objavljuje album "The Bridge" na kome se prvi put predstavlja kao kompozitor i aranžer. U proteklih nekoliko godina aktivno sarađuje i sa poznatim inostranim muziča rima od kojih su neki: Theodossi Spassov, Elvis Stanić, Toni Kitanovski, Sean McGowan, Karen Asatrijan, Sami Amiris, Mark Milan, Maxim Zettel, Leon Angel Rodriguez, Amar Češljar, Marko Đorđević (NY), Akoš Laki (Laki Latino) i Dušan Jevtović. Član je saveta Novosadskog jazz festivala.
ALEKSANDAR BAHUN
Aleksandar Bahun /kompozitor, aranžer, pijanista/ rođen 14.12.1975. u Novom Sadu, poreklom iz stare Novosadske muzičke porodice. U Novom Sadu završava Nižu i Srednju muzičku školu "Isidor Bajić", i potom se upisuje na studije kompozicije na Akademiji umetnosti u klasi prof. Slavka Šuklara. Početkom 1990. god. osniva svoj prvi jazz ansambl pod nazivom AB Sextet sa kojim nastupa po klubovima i mnogim kulturnim manifestacijama tokom sledećih par godina u Novom Sadu. Sredinom 1996. Adam Klem i on osnivaju Stomp Quartet sa kojim nastupaju novembra 1997. na JAZZ time festu u Novom Sadu kao najmlađi autorski sastav i kao domaćini festivala. Krajem 1998. osniva Alexandar Bahun Trio u sastavu Ištvan Mađarić, Robert Pongo, i on kao pijanista i autor, sa kojim učestvuje na par domaćih jazz festivala negujući ECM jazz kao otvorenu formu u kojoj je svaki eksperiment dozvoljen. Iste godine postaje član Big Banda RTVNS i Vojvođanskog omladinskog Big Banda. Sredinom 2000.odlazi u Egipat sa članovima funk, acid jazz ansambla "Colibri" sa kojim tamo nastupa sledećih 13 meseci. Po povratku iz Egipta novembra 2001. sa svojim Triom učestvuje na Old Gold Novosadskom jazz festivalu. Iste godine sarađuje sa Adam Klem Quartetom, Groove Masters bendom i pozorišnom trupom "Duplo Dno" sa kojima ostvaruje saradnju na većem broju projekata pišući muziku za predstave, kratke filmove i performanse. Početkom 2004. postaje član beogradskog latino jazz sastava "Fiesta Latina" sa kojim i danas nastupa. Sredinom 2004. Adam Klem, Igor Molnar i on osnivaju bend pod nazivom "Mobada" koji svira isključivo autorsku muziku i sa kojim nastupa iste godine na Umbria Jazz Balkanic Windows festivalu i Novosadskom jazz festivalu. Sredinom 2006. Vladimir Samardžić i on osnivaju autorski sastav pod nazivom "Panonia Project" sa kojim prvi put nastupaju na filmskom festivalu Motovun (Hrvatska) ... 2007. sarađuje sa beogradskim big band orkestrom "Jazz Connection" koji je sastavljen od vodećih domaćih jazz solista, sa kojima jula iste godine nastupa na svečanom otvaranju Filmskog festivala Srbije … Sredinom 2007, u Dortmundu, kao jedan od predstavnika kulturne delegacije Novog Sada u okviru kulturne saradnje dva grada, sarađuje sa saksofonistom Uwe Plathom. Iste godine sa "Panonia Project" učestvuje na jazz festivalima u Valjevu i Petrovcu (Crna Gora). Novembra 2007. dobija poziv od maestra Bubiše Simića da nastupi kao gost sa Big bandom RTS-a na Kolarcu u okviru koncerta Omaž pijanisti Bori Rokoviću. Tokom 2008. radi muziku i aranžmane za predstave pozorišne trupe "Jorik". 2010. nastupa sa "Panonia Project" na Beogradskom jazz festivalu i u Novosadskom studio M u okviru Novosadskog jazz festivala promovišući album "The Bridge" na kome se predstavlja kao kompozitor i aranžer. Poslednjih par godina aktivno nastupa po zemlji i regionu sa najeminentnijim domaćim jazz muzičarima i stalni je član Opere Srpskog narodnog pozorišta.
MARTIN KERN
Martin Kern se rodio u Švajcarskoj, u muzičkoj familiji i već je vrlo rano počeo da svira čelo. Kasnije se prebacio na saksofon i kontrabas i počeo da izučava džez, a prvenstveno be-bop period. Najveći muzički uticaj na njega su izvršili umetnici poput Sonny Rollins-a i Charlie Parker-a. Živeo je i studirao u Parizu, Bernu, New York-u i Berlinu.
Trenutno živi u Beču gde nastupa sa svojim kvartetom. Svira i kao sideman sa mnogim poznatim umetnicima lokalne scene.
AARON THIER
Rođen: 7.10.1981 u Gisingu. 1984. Inficiran je "bubnjarskim virusom" još kao trogodišnjak; 1996 - formiranje pop/rock benda "Mesiac", ranije poznat kao "Iris"; 1997 - sa 5 je stalni član lokalnog "cover" benda "KIXX" ; 1998 - student je na Unverzitetu u Gracu, Odsek za jazz bubnjeve, studijski je bubnjar za bivšeg producenta Falca Roberta Pongera; 2001 - osvaja nagradu "America is waiting" sa bendom Mesiac ; 2003 - "Chris der Berg" Frank Zappa Project; 2004 - učešće u projektu "Tribute to Falco", prvi promotivni DVD "Drummer Performer", kojem je posvećen članak u profesionalnom časopisu "Drums and Percussion", nastup na "Life Ball" sa pozorištem Drumatical Theatre; 2005 – produkcija drugog promotivnog DVD-ja "Drum Acrobatic", turneja sa Tameom Harrison, prvi ugovor o promovisanju za Anatolian Cymbals, počinje da radi bubnjarske nastupe i radionice u Austriji i inostranstvu; 2006 - razne studijske produkcije između ostalog sa Garijem Howardom (Flying Pickets), Ewaldom Pflegerom (Opus), član je ansambla "Studio Percussion", ugovor o promovisanju za TAYE Drums, turneja sa bubnjarskim teatrom "Wumm", formiranje jazz/fusion trija "TaucherWendtThier Trio", član sastava "Blockwerk"; 2008 - "Taye Studio Maple" turneja radionice; 2010 - "Taye Studio Birch" turneja radionice; 2011 - član benda "PowerPipes", uključen i u progresivni rock/metal mjuzikl pod nazivom "Circle of Illusion", ugovor o promovisanju za kalifornijskog proizvođača bubnjeva DW Drums.
K u l t u r n i...c e n t a r...N o v o g...S a d a
N O V O S A D S K I...J A Z Z...F E S T I V A L...2 0 1 2.