[Izložba] LAZAR MARKOVIĆ: REFLEKSIJE

 lazar markovic-portret

Kako povući paralelu između džez muzike i mojih fotografija, a pri tome se ne upetljati u sofističke fraze? Jedino je moguće ako između, stvarno postoji suštinska bliskost.

  Pitagorejci su razmišljali o kosmičkoj muzici, koja je odraz harmoničnog savršenstva, ali je mi ne čujemo; Džon Kejdž je težio širenju medijskih i disciplinarnih granica muzike; Gogenovu tvrdnju da svaka boja ima svoju frekvenciju, naknadno su i dokazali fizičari.

  Često se za džez kaže da je sav satkan od improvizacije – upravo je improvizacija ono što odvaja džez od klasične muzike. Počeci džez muzike, pa i same ove improvizacije, leži u činjenici da su prvi džez muzičari bili često neobrazovani u muzičkom smislu, ali izrazito talentovani, što je džezu dalo dodatnu notu, notu topline, lične priče i njenog doživljaja u trenu, trenu kad se muzika i izvodi. Kreativnosti džez muzičarima nikad nije nedostajalo; smelo i hrabro, znalački i tvorački znali su od običnog trenutka napraviti onaj za pamćenje.

  Gledajući sa jednog od venecijanskih mostova u vodu, kroz koju je pre toga prošla gondola, primetio sam da, kako se voda smiruje, tako se stvaraju slike, vrlo pokretne, menjale su stalno oblik. Priroda je improvizovala i na kraju dovodila do jednog savršenstva gde su spojeni talasi, koji se smiruju, i refleksija u vodi venecijanskih zgrada, koje su se nalazile preko puta. Počeo sam da fotografišem, ali prve fotografije su zabeležile „pokvarenu“ sliku refleksije u vodi. Sledeći put kada sam došao na Venecijanski bijenale, došao sam prevashodno da fotografišem. Shvatio sam da, ako hoću da „uhvatim“ „idealnu“ sliku koju je priroda spontano napravila, moram da „škljocnem“ delić sekunde pre nego što ona završi svoju „šaru“ po vodi. Sa ne baš profesionalnim foto aparatom i ne velikim fotografskim iskustvom, uspeo sam da snimim dosta toga.

U ove dve kratke i odvojene priče predpostavljam da će publika naći bar nekoliko suštinskih i zajedničkih dodira.

Lazar Marković

8

Lazar Marković (1960) je, nakon završenog obrazovanja u Obrazovnom centru „Bogdan Šuput“ u Novom Sadu, upisao Akademiju umentosti u Novom Sadu, odsek Likovnih umetnosti, grupa za likovnu umetnost i pedagogiju, a 1991. godine je stekao zvanje akademskog grafičara – likovnog pedagoga. Magistrirao je takođe na AUNS – grafički smer. Na Protestantskom teološkom fakultetu je stekao zvanje mastera (2012). Na Fakultetu za menadžment u Sremskim Karlovcima je stekao zvanje mastera sa radom na temu Uloga strategijskog menadžmenta u Galeriji likovne umetnosti, poklon zbirke Rajka Mamuzića (2013). Ove, 2014.godine dobio je zvanje mastera slikarstva na Fakultetu lepih umetnosti u Beogradu. Priprema doktorat na Fakultetu za menadžment u Sremskim Karlovcima na temu Modeli projektnog upravljanja u institucijama kulture čiji je osnivač AP Vojvodina.

  Bio je organizator u dramskom programu Radio Novog Sada (RNS) 1982. godine. Iste godine radio je kao novinar – saradnik Novosadske hronike RNS i pratio je događaje iz kulture do 1984. godine. Bio je profesor u srednjim i osnovnim školama u vremenu od 1991-2001.

  To nije bio kontinuirani rad, već rad sa prekidima. Nakon toga stekao je status samostalnog umetnika. Od 2011-2013. godine je bio mediotekar u Srednjoj saobraćajnoj školi „Pinki“. Bio je organizacioni sekretar Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine. Već devet godina radi kao direktor Galerije likovne umetnosti poklon zbirke Rajka Mamuzića.

Kao slikar i grafičar izlagao je na 55 samostalnih likovnih izložbi i na oko 300 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

2

Važnije samostalne izložbe :

2013. Beograd, FLU, Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija; 2012. Beograd, Galerija „Grafički kolektiv“; 2010. Subotica, Moderna galerija Likovni Susret; 2010. Budimpešta, Galerija Arkad; 2009. Beograd, Prodajna galerija „Beograd“; Novi Sad, Mali likovni salon; 2008. Novi Sad, Galerija Bel Art; Novi Sad, Galerija Podrum; Novi Sad, Galerija Most; 2006. Novi Sad, KCNS, Mali likovni salon; 2005. Novi Sad, Galerija „Zlatno oko“; 2005. Šabac, Kulturni centar Šabac; 2003. Novi Sad, KCNS, Mali likovni salon; 1999. Novi Sad, Galerija SULUV-a; 1997. Bečej, Galerija „Krug“; 1996. Sombor, Galerija kulturnog centra „Laza Kostić“; 1996. Novi Sad, KCNS, Likovni salon Tribina mladih; 1995. Novi Sad, Galerija SULUV-a; 1992. La Paz, Bolivija

Učestvovao je na 50-ak likovnih kolonija, od kojih je nekoliko i sam organizovao.

  Izlagao je na sedam fotografskih izložbi, međunarodnog karaktera (Zagrebački salon, Niš, Novi Sad…); Pisao je radio drame, od kojih je nekoliko realizovano u produkciji Dramskog programa Radio Novog Sada, na srpskom, mađarskom, slovačkom i rumunskom jeziku. Pisao je likovne kritike i likovne prikaze u časopisima „Likovni život“i „Nova misao“.

Recenzent je za knjigu Todora Manojlovića Likovne kritike, koju je priredila Jasna Jovanov, Zrenjanin, 2007.

Učestvovao je na više javnih tribina o kulturi.

  Predsednik komisije za izbor projekata u oblasti vrhunskog profesionalnog savremenog umetničkog stvaralaštva u AP Vojvodini (2006). Član komisije za izbor projekata u oblasti vrhunskog profesionalnog savremenog umetničkog stvaralaštva u AP Vojvodini (2007). Član komisije za sufinansiranje programa i projekata u oblasti savremenog umetničkog stvaralaštva od pokrainskog značaja (2010). Bio je član saveta za kulpuru AP Vojodine. Bio je član komisije za dodelu Nagrade Marina Olenjina u oblasti baletske umetnosti (2007). Član je Saveza novinara Srbije. Član je Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine. Član je Saveza  udruženja likovnih umetnika Srbije. Član je Association Internationale des Arts Plastiques, auprés de Organisatio des Nations Unies pour èducation, la science et la culture. UNESCO. Član Muzejskog društva Srbije. Član je ICOM-a (International council of museums). Bio je član umetničkog saveta Saveza likovnih umetnika Vojvodine. Bio je član predsedništva Saveza Udruženja likovnih umetnika Vojvodine. Bio je predsednik Koordinacionog odbora Umetničkih udruženja Vojvodine. Bio je predsednik Udruženja likovnih umetnika Vojvodine. Docent na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu 2009-2011. Član komisije za sufinansiranje programa i projekata u oblasti savremenog umetničkog stvaralaštva od pokrainskog značaja (2010). Predsednik žirija 54. oktobarskog salona u Šapcu. Član komisije za sufinansiranje programa i projekata u oblasti savremenog umetničkog stvaralaštva od pokrainskog značaja (2011). Član žirija za dodelu nagrade „Sava Šumanović“ (2014). Član je žirija Međunarodnog takmičenja 24. kadar koje je organizova Fotografski klub Vojvodina iz Novog Sada (mail: [email protected]).